AKUPUNKTUR


İnsan bedeninin kendi kendini onarım gücü oldukça yüksektir. Bu güçleri harekete geçirecek belli noktalar vardır ve tıp dilinde bu noktalara “akupunktur noktaları” adı verilir. Akupunktur; mikroplardan arındırılmış madeni iğnelerin deriye batırılması ile gerçekleşen eski bir tedavi metodudur. Akupunktur tedavisinde kullanılan iğnelerin içerisinde ya da üzerinde herhangi bir madde yoktur. Günümüzde yaygın olarak kullanılan iğneler paslanmaz çelikten olup çok incedirler.

Akupunktur felsefesine göre, insan vücudunda 12 çift ve 2 tek olmak üzere toplam 14 meridyen vardır. Bu meridyenlerin üzerinde 360 adet nokta bulunur. Bu noktaların doğru teknikle uyarılmasıyla vücutta da bulunan enerji dolaşımı normale döner ve hastalığın akupunktur tedavisi ile ortadan kalkması sağlanır.

Akupunktur kullanıldığı zaman iyi sonuçlar alınabilen, yan etkisi bulunmayan tamamlayıcı bir tıp yöntemidir ve konusunda yeterliliğe sahip doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Akupunktur yapılmadan evvel vücudun kontrolden geçirilerek akupunktur uygulamasına uygun olup olmadığı tetkik edilmelidir. Akupunktur uygulaması, klasik vücut akupunktur iğneleri, kalıcı kulak iğneleri gibi kılcal iğnelerle uygulanmaktadır.

Migren, bel, boyun, ayak, bacak ve diz ağrıları için muayenesi sonucunda; akupunktur ve ozon tedavi yöntemleri ile kombine tedavi uygulanır.