ESWT ( ŞOK DALGA ) TEDAVİSİ (Topuk dikeni, Tenisçi dirseği, Golfçü dirseği)

ESWT vücut dışından şok dalgaları ile yapılan tedaviye denir. Güçlü ses dalgalarının bir başlık vasıtasıyla vücudun ağrı kaynağı olan bölgesinde odaklanmasına dayanan etkili bir tedavi şeklidir. Böbrek taşını kırmak amacıyla geliştirilen bu tedavi şekli yaklaşık yirmi yıldır topuk ve dirsek ağrılarında kullanılmaktadır.
Etkisi vücut dışında üretilen akımların dokuda ses dalgaları şeklinde yayılması esasına dayanır. Söz konusu ses dalgalarıyla uygulanan tedavi, tenisçi ve golfçu dirseği, topuk dikeni, omuz ağrıları gibi hastalıkların tedavisinde uzun süredir kullanılmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda gösterildiği gibi ESWT ile %85-90’ a varan iyileşme sağlanmaktadır.

-Topuk dikeni
-Tenisçi dirseği
– Golfçü dirseği
-Omuz ağrıları( kalsifik tendinit)
– Uzun süreli kaynamayan kırıklar ve kaynama gecikmeler

TOPUK DİKENİ NEDİR?
Topuk dikeni, topuk ağrılarının en sık görülen sebebidir. Ağrının özelliği, genellikle istirahatta olmayıp ancak hareket halinde ve özellikle yere basıldığı zaman oluşmasıdır. Hasta genellikle sabah kalkınca ayaklarının üzerine basamaz ve ilk adımda şiddetli iğne batar tarzda topuk ağrısından yakınır. Daha sonra kısmen hafifleyen ağrı, uzun süre yürüme, ayakta kalma ile tekrar artabilir.