FibromiyaljiFibromiyalji, yaygın kas ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluğun çoğu kez birlikte bulunduğu kronik bir ağrı sen
dromudur. Özellikle sırt, boyun, omuzlarda ve kalçalarda belirgin olmak üzere yaygın ağrısının olduğu bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. Her yaşta ve her iki cinste görülebilmekte birlikte en sık 25-55 yaşlar arasında ve kadınlarda erkeklerden fazla görülür.

Eklemlerde hareket kısıtlığına yol açmayan ancak kişinin yaşam kalistesini bozan kronik bir hastalıktır. Hastalığın nedeni bilinmemekle birlikte stres, kaygı depresyon, ağır çalışma temposu, rutubetli ortam, uyku bozuklukları, uzun süren bilgisayar kullanımı gibi birçok durumla ilişkilidir. Fibromiyalji  sendromunda klinik tabloyu oluşturan bulgu ve belirtiler çok çeşitlidir. Temel  belirti ve bulgular kronik yaygın ağrı ve belli bölgelerde hassas noktalardır. Yorgunluk, uyku bozukluğu, sübjektif şişlik hissi, uyuşmalar, baş dönmesi, güçsüzlük hastalığın çok sık rastlanan belirtileridir. Yapılan kan testleri radyolojik incelemeler normal sonuç verir.

Tedavi de en önemli yeri kaplayan Fizik Tedavi ajanları ve egzersiz programları uygulanmaktadır. Ayrıca kliniğimizde uygulanan ozon tedavisi, AKUPUNKTUR ve tetik nokta enjeksiyonları fibromiyalji de oldukça etkilidir.

About the Author :

Leave a Comment